Kontakt O mnie Współpraca Portfolio
1-vert

To jest takie nasze, to jest takie POLSKIE

Bogurodzica, dziewica, Bogiem sławiena Maryja !

U twego syna, Gospodzina, matko zwolena Maryja!

Zyszczy nam, spuści nam.

Kirielejson.

Twego dziela Krzciciela, bożyce,

Usłysz głosy, napełni myśli człowiecze.

Słysz modlitwę, jąż nosimy,

a teraz Clap your hand to this music …

Zaczyna mnie bawić ta cała afera z Cleo i Konczitą. Przegraliśmy. Okej. Donatan mówi o tym otwarcie, że nie chciał wygrać i mówi o tym, że mniejszości stają się większościami. Ja sama mam mieszane uczucia względem zwycięzcy…zwyciężczyni…znaczy nie. W sumie nie mam mieszanych uczuć. Powiedzmy sobie szczerze. Mówię temu stanowcze nie. Nawet się ucieszyłam jak internet obdarował mnie informacją, że Donatan i Cleo chcą pokazać prawdziwe słowiańskie piękno. O słodki światowidzie, jakie wielkie było moje zdziwienie, kiedy odpalając YouTube i włączając ową odpowiedź doznałam szoku słuchając nowej promującej SŁOWIAŃSKIE PIĘKNO piosenki Slavica.

Nie mówię, że jest zła. Broń boże. Jest całkiem zacnym słuchowiskiem, które lecąc gdzieś w tle nie będzie kłuć mnie w uszy. Jednak promowania wartości Słowiańskich to ja się tam nie dopatrzyłam.

Słowianka to dla mnie kobieta czysta, nieskazitelna. Przaśna. Taka swojska. Z koszykiem jabłek biegnąć przez pole z żytem, plączącą wianek ze stokrotek siedząc na trawie wśród rosy, ciesząca się deszczem i biegająca boso po gorącej ziemi. O rozjaśnionych od promieni słonecznych włosach barwy słomy, różowych policzkach muśniętych lekkim wiatrem. Tak ją widzę. Dowiedziałam się jednak, że Słowianka to wbita w latexowe gacie laska tweerkująca zadkiem w rytm amerykańskich bitów. No nie zdziwilibyście się?

Najbardziej chyba zirytowała mnie niespójność przesłania z tym, co dostałam. Słowianie to nie tylko Polacy. Tak wiem. Ale skoro POLACY robią ten utwór i to oni chcą szerzyć wartości słowiańskie to na litość, czemu po angielsku. Bo trafi do większej liczby odbiorców. Tak wiem. Tylko, dlaczego my biorąc pierwszy z brzegu utwór musimy go sobie tłumaczyć na polski. Czy nie można było zrobić utworu po polsku, który obroniłby się sam? Polski jest pięknym językiem. Bo jest. I koniec. I chociaż sama używam często zagranicznych zwrotów polskiego będę bronić. I nie. To nie hipokryzja. Bo ja nie jestem osobą, która uchodzi za patriotę a o szerzeniu wartości patriotycznych nie ma nawet mowy. Jednak jestem zdania, że polskiego, soczystego jak jabłka w sadzie, KURWA nie zastąpi żaden fuck, shit czy cokolwiek innego.

Mając bogatą kulturę ludową czy tych dziewczyn nie można było ubrać w coś bardziej adekwatnego? Cycem, tyłkiem zaświecić. Tak bardzo mamy zajebiste słowiańskie wartości. Nie ma co. Faktycznie jest się, czym chwalić. Długi warkocz nie czyni Cię Słowianką. No umówmy się. I chociaż wszystko lepsze niż laska z brodą…znaczy facet z brodą przebrany za kobiet to i tak coś mi tu nie pasuje.

Tak samo naród polski i jego wspaniała martyrologia. O tak. To kocham najbardziej. Przed Eurowizją „My Słowianie” było wieśniackim kawałkiem, wszyscy krzyczeli jak możemy taki szajs wysyłać w świat. Po Eurowizji nagle stał się wspaniałym utworem, który mówię prawdę o Słowianach. Jesteśmy spójni nie tam gdzie trzeba. Znaczy, że co, że na Eurowizji śpiewali, co innego czy o co chodzi? Cleo była wypacykowaną cizią a Donatan frajerem. Boże, o co chodzi? Umbra skwitowała to krótkim „patriotyzm kurwa narodowy się nagle odpalił”.

Może będę już uszczypliwa i jak to mam w zwyczaju doszukuje się piętnastego sensu. Jednak scena, w której Donatan gra z Cleo w szachy z matrioszkami wywołał we mnie pusty śmiech. POLITYKA bratku. To było dla mnie jasnym przekazem. Chociaż może nie powinno nim być. Dlaczego do cholery matrioszki? Mamy niestabilną sytuację na Ukrainie. Rosja pacnie czerwony guzik. Niemcy starają się negocjować. Macie kurwa jedność Słowian. Jedność jak jasna dupa.

Jest szabla, co mi się spodobało. Co jest naprawdę mocnym symbolem. I nasz piękny jantar. Nawet kura jest całkiem w porządku. Ale nie jestem w stanie przecierpieć promowania Słowian pod murzyński bit.

Donatan mocno dał radę Równonocą. Uwielbiam tą płytę bardzo mocno. Może to sprawka Percival a może tego, że było to świeże. I chyba przy tym pozostanę. Wkładając utwór Slavica do puszki „nuta na imprezę”.

Amen tako Bóg daj,

Bychom szli szwyćcy w raj.